شبکه کامپیوتری چیست ؟ نکات پایه ای درباره شبکه

مفهوم واژه شبکه چیست ؟

واژه « شبکه » در دانشنامه ویکی پیدیا اینطور تعریف شده :

شبکه عبارتست از مجموعه یا سیستم درون پیوندی(interconnected) انسانی یا فیزیکی که دسترسی به قابلیت یا توانایی خاصی را در محدوده ای از مکان و زمان فراهم می کند و در حالت مطلوب محدودیت مکانی و زمانی ندارد.

البته درک تعریف ویکی پیدیا ممکنه برای عموم مردم یکم مشکل باشه بنابراین من با ادبیات ساده تر خدمت تون توضیح میدم . شبکه ( یا به انگلیسی Network ) در واقع مجموعه از افراد یا اشیاست که برای رسیدن به هدف خاصی به طور کاملا برنامه ریزی شده و هوشمند  با هم کار میکنن . مهم ترین اصل در هر شبکه ای ، اشتراک گذاری و تبادل اطلاعاته . با اشتراک گذاری اطلاعات در بین اعضای مجموعه ، هدف مشخص شده با سرعت و دقت بیشتری تحقق پیدا میکنه . یک شبکه در بهترین حالت محدودیت زمانی و مکانی نداره . در ادامه این مطلب مفهوم شبکه رو بهتر و دقیق تر درک میکنید . شبکه انواع مختلفی داره مثلا :

شبکه های فناوری ( تکنولوژی )

شبکه آبرسانی ، شبکه الکتریکی ( برق رسانی ) ، شبکه گاز رسانی ، شبکه مخابرات ، شبکه حمل و نقل ، شبکه داده ( مثه اینترنت )

شبکه های رسانه ای

شبکه های  تلویزیونی و رادیویی نمونه هایی از شبکه رسانه ای هستن .

شبکه های انسانی

مثه شبکه های اقتصادی ، شبکه های بازاریابی ، شبکه های اجتماعی و … .

شبکه های زیادی در دنیا توسط انسان ساخته شده اما به نظر من پیچیده ترین شبکه ای که ما هر روز باهاش سر و کار داریم و هیچ وقت هم بهش توجه نمیکنیم ، سیستم شبکه عصبی خودمونه . شبکه عصبی که در بدن ما وجود داره بسیار بسیار عجیب و پیچیده است . به هر حال در این مطلب من قصد دارم فقط درباره شبکه های کامپیوتری صحبت کنم .

شبکه کامپیوتری چیست ؟

به طور ساده و خلاصه ، به مجموعه دو یا چند کامپیوتر ( تقریبا بی نهایت ) که به هم متصل میشن تا بتونن از منابع نرم افزاری و سخت افزاری مشترک استفاده کنن ، شبکه گفته میشه . منابع نرم افزاری مثه نرم افزار های مختلف ، فایل ها ، پوشه ها و … و منابع سخت افزاری مثه پرینتر . برای تشکیل یک شبکه کامپیوتری 2 تا شرط لازمه : اول اینکه این دو یا چند کامپیوتر باید به وسیله یک رسانه فیزیکی ( رابط ) مثه کابل بهم متصل باشن و دوم اینکه این کامپیوتر ها باید با هم تبادل اطلاعات داشته باشن چون اصلا هدف اصلی شبکه های کامپیوتری تبادل و اشتراک گذاری اطلاعاته . اولین شبکه کامپیوتری در دهه 60 میلای ( 1967 ) توسط آژانس تحقیقات پیشرفته یا ARPA  برای وزارت دفعال امریکا ساخته شد . این شبکه  ARPAnet نامگذاری شد . آرپانت ARPAnet اولین شبکه کامپیوتری در جهان بود .

مزایای استفاده از شبکه کامپیوتری

شبکه های کامپوتری مزایای زیادی دارن و همه ما می دونیم که بدون شبکه های کامپیوتری نمی تونیم زندگی عادی داشته باشیم و قطعا دچار دردسر های زیادی میشیم . در این قسمت میخوام به طور خلاصه مزایای شبکه های کامپیوتری رو خدمت تون عرض کنم .

اشتراک گذاری اطلاعات و منابع نرم افزاری

هدف اصلی و مهم ترین مزیت شبکه های کامپیوتری اشتراک گذاری اطلاعات و  امکانات نرم افزاریه . در یک شبکه کامپیوتری ، افراد می تونن خیلی راحت فایل ها ، پوشه ها و حتی نرم افزار ها شون رو به اشتراک بذارن . بچه که بودم ( حدود 20 سال پیش ) یادمه اگر کسی میخواست چنتا عکس رو از شهر خودش برای یه شهر دیگه بفرسته لزوما باید از پست استفاده میکرد اما الان به لطف شبکه های کامپیوتری فقط با چند تا کلیک می تونید چندین عکس رو با کیفیت بسیار خوب و فقط در چند دقیقه برای هر کسی در هر جای دنیا ارسال کنید .

اشتراک گذاری منابع سخت افزاری

اعضای یک شبکه کامپیوتری می تونن حتی منابع سخت افزاری رو هم به طور مشترک استفاده کنن . برای مثال حتما در کافی نت ها و یا ادارات و شرکت ها دیدین که چند کامپیوتر به هم شبکه شدن و می تونن از یک پرینتر به طور مشترک استفاده کنن . یعنی هر کسی که در اون شبکه باشه می تونه برای پرینتر فایلی رو ارسال کنه تا چاپ بشه . اشتراک گذاری منابع سخت افزاری و لوازم جانبی کامپیوتر ، هزینه های یک مجموعه رو به طور چشمگیری کاهش میده .